Altın Sizi ve Sevdiklerinizi Şimdi ve Gelecekte Güvende Tutacak

 

Kıyamet senaryolarında düşünmeyi seven pek çok insan var. Onlara göre şu anda içinde bulunduğumuz bu ekonomik kriz uzun vadede bitmiş değil, işler biraz daha iyiye gitmeden çok daha kötüye gidecek. Belki haklılar, belki değiller. Ben kendim biraz iyimserim, ne olursa olsun. Hayatınız boyunca içine girdiğiniz her durum, her zaman bir çıkış ihtimali yaratır. Sadece görmek istersen. Bu yüzden kağıt para dünyasını altın dünyasına dönüştürme fikrini seviyorum.

Altın; aklınıza gelebilecek en güvenli mal. On yıllar, yüzyıllar öncesini düşünün ve altını hayal edin. Altın iyi ve kötü günde her zaman yanımızda oldu. Altınla ilgili pek çok gizem vardır, tıpkı “hiçlikten” altını nasıl yapacaklarını bilen simyacılar gibi ve bu metal her zaman zenginlere zenginliklerini göstermeleri için ilham vermiştir. Sadece altın içki kadehlerini ve çatal bıçak takımlarını, örneğin hem konutların hem de kiliselerin duvar ve tavanlarındaki altınları ve biraz daha yeni, zengin petrol şeyhlerinin yatlarındaki Altın muslukları düşünmeniz yeterli. Altın mütevazi olabilir; altın iğrenç ve baskın olabilir. Ancak altın her zaman değerini yükseltmediyse de korudu.

Faturalarınızı ödemek için artık yavaş yavaş ama istikrarlı bir şekilde değerini azar azar kaybeden kağıt para yerine altına sahip olma olasılığını bir düşünün. Bugün nerede olursanız olun, para biriminiz değer kaybediyor. Özellikle ekonominin yüzüne büyük bir tokat yediği ülkelerde. Para biriminin değeri, ekonominin sağlık derecesini, en azından dışarıdan gelenlerin bu ekonomiye ne kadar değer verdiğini yansıtır. Ekonomisi kötü durumda olan bir ülkenin parasıyla kimse ilgilenmez. Bu sadece dünyanın yolu.

Dolayısıyla, ödemeniz gereken şeyi ödemek için altına sahip olsaydınız, bir nevi güvende olurdunuz, çünkü altın hiçbir zaman gerçekten değerini kaybetmez. Fiyat biraz yükselebilir veya düşebilir, ancak uzun vadede altın bir kaya kadar sağlamdır.

Altına sahip olan sadece varlıklı ve kudretli insanlar mı sence? Doğru, belki 6 ay öncesine kadar durum buydu. Dünya çapındaki tüm nüfusun yalnızca %1’i kendilerine kasalarındaki altın külçelerinin gururlu sahipleri diyebilir. Ama o zamandan beri bir şey değişti: senin ve benim gibi küçük adam artık altına da sahip olabilir. Barlarda değil, çok küçük miktarlarda, her ay biraz para biriktirebilen ortalama bir insan için elde edilebilir. Çok değil, sadece biraz para. Bu birikimlerle kendinize, değerini hiçbir zaman kaybetmeyen ve orta-uzun vadede büyük olasılıkla değeri artan bir altın yuvası kurarsınız.

Bu takas – veya biriktirme – programının güzelliği, altınınızı istediğiniz zaman “geri” arayabilmenizdir. 1 gram, 2,5 ve 5 gramlık miktarlarda teslim alacaksınız ve dünyadaki herhangi bir banka bunu sizin için yerel para biriminde bozduracak. Bunu yapmakla yükümlüler. Tezgâhlarına bir külçe altın döktüğünüzde değil, ama bu küçük miktarlar, evet. Elbette altın zulanızı, onu İsviçre’deki büyük bir kasada sizin için saklayan şirkete de satabilirsiniz. Size o andaki en iyi fiyatı verecek ve kendi para biriminizi anında geri alacaksınız.

Bu nedenle, üzgün olmaktan ziyade güvende olmak istiyorsanız, herhangi bir komisyon istemeyen bir altın takas planına katılmayı düşünebilirsiniz. Ailenizin geleceğini ancak dikkatli olarak, karamsar veya karamsar olmadan ‘güvenli’ tutabilirsiniz. Ne de olsa ilgilenmek isteyeceğiniz şey aileniz ve bunu yapmanın birikimlerinizin bir kısmını saf, som altına çevirmekten daha iyi bir yolu var mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *